2020 - The International Indie Gathering

Go to content

Main menu:

2020

The Event > TIG Winners


2020 Award Winners
To qualify for an award, entries had to receive a score of 90 or above in judging. If more than four projects in one category qualify for awards, the additional winners receive "Honorable Mention Awards".

This list is of the category/genre awards announced before the festival.
Awards that are not announced until the festival award ceremony include Best Feature Film, Best Micro Film, Best Music Video, Best Ohio Film, Best Short Film, Overall Best Film, Best Episodic Script, Best Feature Script, Best Short Script, Overall Best Script, Ohio Film Awards, and our additional film awards (Best Acting, Best Cinematography, Best Director, etc).

Nominees in the Additional Film Awards categories will be announced in August.


FILM SCORING: SCENE WINNERS
1. Colton Good
2. Jeffrey Daijiro Taylor
3. Ricardo Raymundo
4. Yann Duez
5. David Stoddard
6. Bernie Walasavage
7. Jamey Robertson
8. Chang Lin
9. John Fredericks
10. Luke Halvorsen

FILM SCORING: TRAILER WINNERS
1. HaYun Chung
2. Chang Lin
3. Peter Walters
4. Cho Eun
5. Stefano Panizzo
6. Matt Belzer
7. Clint Clark
8. Ricardo Raymundo
9. Benjamin Edelson
10. Georgios Pantsios

FILM SCORING: HONORABLE MENTIONS
Akisai
Angela King
Christian Giunta
Fred E.P.
George Condruz
Gregoire Michaud
Jeffrey Taylor
Matias D.
Mike Caral
Sukchan Lee
Tim Munt
Urmi Bhatt
Urmi Bhatt
Will Browne


INDIE GATHERING 2020 FILM PLACEMENTS

FEATURE: ACTION
1. Wu Xia 2: The Code

FEATURE: COMEDY
1. Subferatu
2. The Getaway Driver

FEATURE: DOCUMENTARY
1. Can Art Stop a Bullet
2. Painted Hope
3. The Ritual of Change

FEATURE: DRAMA
1. Wisper
2. Letters to Daniel
3. The Forever Choice
4. The Dental Plan

FEATURE: DRAMA / COMEDY
1. Turn Out the Lights

FEATURE: DRAMA / ROMANTIC
1. Superstorm
2. Dilettantes

FEATURE: DRAMA / CRIME
1. The Rock of Gibraltar
2. Dark Web
3. Hell is Empty
4. EMBEZZLED

FEATURE: EXPERIMENTAL
1. Viscera
2. No1
3. Statistics

FEATURE: FANTASY
1. Under ConTroll
2. The Great Buddha

FEATURE: HORROR
1. Marrtown
2. No Knock List
3. The Consolation Prize

FEATURE: SCI-FI
1. Beyond Methuselah

FEATURE: SUSPENSE-THRILLER
1. The Tent
2. Infidelity
3. Love Happens
4. No More Wasted Kisses

MICRO: ANIMATION
1. Snack Attack

MICRO: COMEDY
1. Game Day
2. Team MeowSA

MICRO: DRAMA
1. Breakfast
2. Absence of Evidence
3. Death in the Time of Quarantine

MICRO: DRAMA-COMEDY
1. The Perfect Date
2. 1 800 FitBros

MICRO: EXPERIMENTAL
1. Cells
2. Skylight

MICRO: HORROR
1. A Friend in Need

MICRO: HORROR-COMEDY
1. Don't Sneeze
2. A PSA on Child Behavior Management

MUSIC VIDEO: BLUES
1. Who Sang It First

MUSIC VIDEO: INDIE
1. The Way I Used to Know
2. Your Friends

MUSIC VIDEO: POP
1. Intoxicated

MUSIC VIDEO: ROCK
1. Too Close to the Sun
2. This Love

SHORT: COMEDY
1. Pajama Party Work Night
2. Fantastic Beats and Where to Find Them
3. The Bathing Bandit

SHORT: COMEDY / FOREIGN
1. Euh comment dire
2. Cadiz

SHORT: COMEDY / ROMANTIC
1. Crazy Kinda Love

SHORT: COMEDY / STUDENT
1. Internalized

SHORT: DOCUMENTARY
1. Strange Tenants: Ska'd for Life
2. Trail Magic: The Grandma Gatewood Story
3. Hidden Tigers
4. A Place of Our Own

SHORT – DRAMA
1. Snapshot
2. Heaven's Gap
3. Girlfriends Past
4. Erson

SHORT – DRAMA / COMEDY
1. Tom, Death & Harry
2. Neutrals
3. Purgatory
4. The Exchange

SHORT: DRAMA / CRIME
1. The Widow
2. First Job
3. First Strike
4. Inappropriate Behavior

SHORT: DRAMA / STUDENT
1. Hear No Evil
2. Media Mayor
3. BID
4. The House Sitter

SHORT: EXPERIMENTAL
1. Traces
2. Dark Matter
3. Cantabile

SHORT: HORROR
1. Sand Road
2. Witchwoods
3. The Lesser Key of Solomon
4. Resurrected

SHORT: HORROR-COMEDY
1. Toyed With
2. Welcome to Paradise

SHORT:  SCI-FI
1. Virtually Together
2. Identity Check
3. An Invisible War

SHORT: SUSPENSE-THRILLER
1. The Turner Exhibit
2. Rendezvous
3. New Exodus
4. Goodbye

SHORT: SUSPENSE-THRILLER / FOREIGN
1. Bliss Burger
2. Those Beautiful Moments

TRAILER
1. Vanished in Ohio
2. Mang Xia
3. Letters to Daniel
4. Project Darwin

TV PILOT
1. HighBread: C'est La Weed
2. Us+
3. Oddly Popular
4. Cult Classic

WEB EPISODE
1. Day Zero: Rebel Yell
2. Day Zero: Powers and Principalities
3. Day Zero: Thrones and Dominions
4. Tales from a Dark Basement

Honorable Mention Awards: Films
Anna Nicole
Cancer
A Cruel Hunger
Days Like This
Don Goldie
Forever
Locked Down
The Mighty Cuyahoga
Monsters
The Mystery of Martha Grey
Recovery Unplugged w/ Clint Gaige
Recovery Unplugged: Proof of Concept Trailer
Red Letters
The Sandstone Project
Sessions: Disappear
Straight Through
Tremble
Wraith


SCRIPTS

FEATURE: ACTION
1. Alley Cat, by Miranda Greene
2. The Crossing, by Elliot Morris

FEATURE: COMEDY
1. The Good Book, by Linda Gauer
2. Oh, my Leo!, by Jeff Naparstek
3. It's Just a Game, by Jim Norman
4. Gandhi, Tea, and Me, by Shelly Friedman

FEATURE: COMEDY-ROMANTIC
1. Renaissance Man, by Robert Tolz
2. Confectionately, Yours, by JoAnn Hess and Geoffrey D. Calhoun
3. When in Rome, by Jeff Naparstek
4. Atomic Poop, by Bob & Sue Gilbert

FEATURE: DRAMA
1. Flat-Rate Frank, by Jeffrey Howe
2. HashBrown  , by Erica Bock
3. Selling Death, by John Maslowski
4. At the Mercy of Faith, by Samuel Taylor

FEATURE: DRAMA / COMEDY
1. City of Love, by Cheryl Renee
2. Adventura, by Brandon Scott
3. Wildflowers, by Corey Lee Wilson

FEATURE: DRAMA / CRIME
1. Beating Vegas, by Jason Anthony Fisher and Ryan Golchuk
2. Orlanda, by Jack Halliday
3. Death with Dice, by Dean Harakas
4. The Last Heist, by Tyler Reynolds

FEATURE: DRAMA / ROMANTIC
1. The Lady in Waiting, by Maria Holt
2. The Mobster and His Angel, by Amy Leigh McCorkle and Melissa Goodman
3. Reasonable Expectations, by Jeff Carter

FEATURE: FAMILY
1. Billy Forbes, Couch Potato, by David Dayan Fisher
2. The 12 Diaz of Christmas, by Judy Belshe Toernblom
3. Arthur and His Sword, by Nicole Goodwin

FEATURE: FANTASY
1. Mathias, by Ian Davies
2. Lajjawati, by Sumathy Ram and Charles Leopardo
3. Dark Moon, by Amy Leigh McCorkle and Melissa Goodman
4. The Amazon, by Erin Cantrell

FEATURE: HORROR
1. Ghosted, by Mike Ford
2. The Funny Farm, by Robert Ward
3. The Hexing, by R. Mills

FEATURE: HORROR-COMEDY
1. One Last Drop, by Alex Sheehan

FEATURE: SCI-FI
1. Inversion, by Suzy Stein and Fernando Perez
2. The Last Man on Earth, by Stuart Creque
3. Time, Space, and the Poet, by John Turner
4. Heart 123, by Roberto Tomeo

FEATURE: SUSPENSE-THRILLER
1. Sam the Rhino, by Andrew Cooper
2. Dead Hope, by Rod McFadden
3. Bloodletters, by Greg Derasmo and Tom Sime
4. HOME, by Amy Leigh McCorkle and Melissa Goodman

FEATURE: WESTERN
1. Abraham, California, by Michael Carvaines
2. Frenchy, by Richard Spears

SHORT : ACTION
1. Tiger Mom, by Bob Messinger
2. The Legend of Nepia, by Jason Anthony Fisher and Dane Ngahuka
3. Sky/Land, by Michael Stafford

SHORT : COMEDY
1. Game Day, by Rebekah McAuliffe
2. The Spelling Bee, by Chad Manning
3. Batteries Included, by Grace Howell

SHORT : DRAMA
1. Hurricane, by Mitchell Graham Colley
2. Killing the Small Family Farmer, by Michael Thomas Cain
3. Good Ole Joe, by Ana Jobrail
4. In Your Dreams, by Arteta Stephane

SHORT : DRAMA / COMEDY
1. In the Money, by Catherine Larose and Melva Mclean
2. Who Needs Feng Shui?, by Eileen Hong
3. Toast, by Diana Lee Woody
4. Happiless, by Chad Manning

SHORT : DRAMA / CRIME
1. Ice, by Mara Lesemann and Seamus Scanlon
2. The Enforcers, by Ana Jobrail

SHORT: FAMILY
1. Race You, by Ana Jobrail

SHORT: HORROR
1. Resurrected, by JoAnn Hess and Geoffrey D. Calhoun
2. The Doomsday Prophet, by Erin Alessi
3. The Lawn Display, by Tom LaFata
4. The Box, by Hannah Louise

SHORT: SCI-FI
1. Eden in Space, by Debi Fellows
2. The Cipher Embedded, by Justin Jackson

SHORT: SUSPENSE-THRILLER
1. In the Blood, by Jack Halliday
2. Free, by Craig Sunderlin

TV PILOT: DRAMA
1. Slacker, P.I., by Anthony P. Newman
2. 7 Minutes and About 20 Seconds, by Marina Bendocchi Alves
3. When Doves Cry, by Amy Leigh McCorkle and Melissa Goodman
4. Golgotha, by Rebekah McAuliffe

TV PILOT: COMEDY
1. Expats, by Dorian Frankel
2. Hey, by Tom Sime
3. River City, by Harold L. Brown
4. Time, by Mario Luis Telles

WEB EPISODE
1. The Guardian: Power Plays, by Amy Leigh McCorkle and Melissa Goodman
2. East Side Stories: The Track, by Samantha Randall
3. East Side Stories: Cornerstone, by Samantha Randall

HONORABLE MENTION AWARDS: SCRIPTS
The Dark King, by Erin Cantrell
Earth City, by Idalita Wright Raso and Amandah Tayler Blackwell
Everly, by Maria Holt
Face Painters, by Giovanni Sanseviero
The Painting, by Steve Morris
Plague, by Erin Alessi
Shadow Man, by Clay Patton
Stone Creek, by Tyler Reynolds
Swimming with Sharks, by Jenny Markle
Traveler, by Brandon Scott


 
 
Where East meets West...
Back to content | Back to main menu